Fórum 27

[ vložit nový příspěvek pro fórum ] - [ hlavní obsah ]

Koupání

Mám štěně hovawarta, pes, 10 měsíců. Zajímalo by mě od kdy se může koupat a jak na něj, aby se v budoucnosti nebál vody. Momentálně jej vystraší i stříkající hadice. (Cvrček)

V přírodě dochází zcela normálně, že štěně psovité šelmy se setkává s vodou velice záhy, nedávno byl v TV film o šakalech a štěňata stará sotva měsíc přenášela fena v období záplav jinam. Přitom samozřejmě byla štěňata řádně promočená. Proto si nemyslím, že by jakákoli vodní lázeň 10-měsíčnímu psovi mohla vůbec nějak uškodit. Já své psy koupal už jako tříměsíční. Ovšem velice záleží na tom,jak se to provádí. Je potřeba štěně na vodu „naučit“, to jest nevyděsit ho třeba právě tou hadicí!
Jsou dvě velmi odlišné situace setkávání psa s vodou, ta první je obyčejné koupání v potoce či v řece za účelem zábavy s páníčkem. To se pes naučí velmi záhy, stačí k tomu velmi povlovný, nejlépe oblázkový břeh, pomalý proud a teplý den a vyhrnuté kalhoty. Moje štěňata se za mnou do vody hrnula už ve 4 měsících, až jsem měl strach, že se sama „zradí“. A takový pes pak už za vámi půjde i do velké vody. Můj nejlepší pes za mnou šel i pod splav a zuřivě štěkal na vodní tříšť, kousal do ní a mlátil packama. Lidi kolem řvali smíchy.
V té druhé situaci je nezbytně nutné udělat z očistného koupání záležitost veskrze zajímavou. K tomu jsem používal malou konývku s vlahou vodou a malým proudem, spíš proudečkem, jsem na neuvázaného psíka lil vodu a přitom jsem mu vyprávěl klidným hlasem psí zajímavosti, tedy hlavně slova typu - kočička, slepička, masinko, páneček, procházečka a vodítko - každý má jistě své „pohádkové“ veličiny. Po několika dnech si pes vůbec nic z konve nedělal. Pak přišlo na řadu mýdlo, ale to už bylo dokonce mnohem žádanější, neboť při tom páneček psa drbal, dotýkal se ho a vůbec mu dělal dobře. A šampony nepoužívám, jen mýdlo s jelenem, za 50 let jsem na žádném psu nikdy neměl žádný kožní problém. Prostě moc dnešním výrobcům všelijakých „psích“ šamponů nevěřím.
Mytí psa považuju za jednu z nejdůležitějších společných aktivit člověk - pes, protože se podle ní pozná, nakolik šelma (a pes je pořád šelma!) dokáže člověku dát svou důvěru, protože přece jen voda není živel psí. Oč lehčí to měl můj spolužák, který býval ošetřovatelem lachtanů, jenže ten měl problém spíše obrácený. (Tonny)
...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Nesestouplé varle 2

Dobrý den! Můj 7mi měsíční yorkšír má jen jedno varlátko. chtěla bych se zeptat jestli to může způsobovat nějaké zdravotní problémy a jestli může mít štěnata?Děkuji za odpověd. (BajaKu@gmail.com)

Chtělo by to trochu vlastního úsilí a projít si starší fóra, určitě tam najdete i jiné zajímavé inspirace. Hned v předchozí straně fóra jsme totiž řešili stejný problém - ve fóru č. 25 - nesestouplé varle. (mon)

Já vím, že už se o tom psalo, ale když jsem v tech dotazech hledala odpověd na me otázky, které jsem vám psala nikde jsem ji nenašla. Proto se radši ptám znovu. Když nemá můj sedmiměsíční yorkšír sestouplé jedno varle je jisté, že s tím bude mít zdravotní problémy? Jestli ano projevuje se to v pozdějším věku nebo je to nebezpečné už ted? Bude moc mít štěnatka? Prosím nezlobte se, jestli jsem hledala špatně v předchozích příspěvcích, ale opravdu jesm odpovědi nenašla. Děkuji za trpělivost.

Nejdříve u veterináře zjistěte, jestli pejsek druhé varle má, ale nesestoupilo. Pokud ano, zdravotní problémy se nemusí bezpodmínečně objevit nebo až kolem 5. roku (pak už může být ale na operaci pozdě). Plodnost u těchto psů není stoprocentní a také tuto vadu bude přenášet i na své potomky, proto by pejsek štěňátka neměl mít a je zodpovědné ho ani ke krytí nenabízet. Sdělil vám vůbec chovatel, že pejsek tuto vadu má? Pak by měl totiž snížit jeho cenu nebo se dohodnout jinak. Odpovědi ke kryptorchizmu najdete i v rubrice veterinář radí - nesestouplá varlata. (mon)


...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Hárání feny 2

Chtěla bych se zeptat zda fena může být po dobu hárání ve styku se psem (ale bez kontaktu) -jestli to ovlivňuje její psychiku a budoucí připuštění, zdá se, že se při hárání psa bojí. a ještě bych chtěla vědět zda se fena po dobu hárání může koupat v rybníce.děkuji za odpověď. (j.semiginovska@centrum.cz)

Je přirozené, že se fena (kromě období ovulace) chová ke psům odmítavě. Pak záleží na její povaze - někdy se může fena chovat bázlivě někdy zase třeba i agresivně - pokud na ni nějaký pes dotírá. Snad jen příliš bázlivé fenky (vyloučíme-li zdravotní či jiné potíže) mohou psa odmítat i v období ovulace (tj. optimální období ke krytí, kdy jsou feny ochotné se pářit nebo psy dokonce samy vyhledávají) a někdy tolerují jen psa, kterého dobře znají. Někdy se tak chovají fenky před prvním krytím, ale při dalším hárání to může být zcela jiné. Koupání raději odložte.(mon) ...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Není pozdě na agility?

Mám 1,6 roku stárého Westíka a chtěla bych se zeptat, jestli není pozdě na to, abych ho naučila agility, jelikož jak je známo Westík je tvrdohlavé plemeno. Odpověd mi co nejlépe, napište na e-mail. Děkuji moc. (Chickling@centrum.cz)

Určitě ten pejsek o Vás stojí, zkuste se s ním, se souhlasem jeho majitelů, sblížit. (jana)

Určitě není pozdě, ale úspěšnost závisí i na tom, jaký vztah spolu máte, jestli vás pes respektuje, jak ho budete cvičit (vhodná motivace atd.) a jestli má alespoň základní poslušnost. (mon)
...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Hledám vhodné granule

Dobrý den,mám rhodeskeho ridgebacka, je mu 17 měsíců. Od narození je krmen granulemi royal canin, moc mu ale nejedou, chtěli bychom proto přejít na jiný druh granulí stéjné kvality ale v té spoustě značek se nějak neorientujeme, můžete nám doporučit odpovídajíci značky granulí na které bychom mohli přejít? Našeho psa nijak nepřikrmujeme, potřebujeme proto kvalitní granule s obsahem všech důležitých látek.

Dobrý den, máme rhodeského ridgebacka, je mu 17 měsíců a od narození je krmen granulemi royal canin, tyto granule se nám zdají drahé, chtěli bychom proto přejít na levnější druh granulí, ale výživovou hodnotu bychom chtěli zachovat, psa nijak nepřikrmujeme, takže potřebujeme kvalitní granule. Co by jste doporučili za značku, my se v nich nestačíme orientovat. (JAAJIIN@centrum.cz)

S podobným problémem jsem se setkala u své fenky mnohem dříve. Vyzkoušeli jsme mnoho granulí, než jsme přišli na jedny, které konečně zatím žere. Zkuste koupit nějaká malá tříkilová balení, abyste zjistil, jestli to bude jíst více než jeden den, určitě vhodné granule najdete. My jsme nakonec zkončili u Hill's, ale po zlobení se, že pořád nežere, a bez problému, u když cenově jsou to granule dražší. (kata)

Dobrý den, krmím K9, 20kg stojí 1000,- a jsem moc spokojenej a fenečka taky. Má nádhernou srst, je zdravá a bezproblémově jsem jí připravil na zimu. Akorá ji mají rádi i ostatní psy se kterýma k nám chodí návštěvy a nic jiného pak doma nechtějí. (z.wittner@seznam.cz)
...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Venčení psa

Dobrý den, mám 10-měs. psa mopsíka. Je čistotný a venčím ho 4-5x denně a vše je vpořádku. Pracuji na půl úvazek a chtěla bych teď na celý od 7-15:30. Nevím zda to pejsek to té doby bez venčení vydrží. Je to skoro 9 hod. bez venčení a taky zda se nebude doma nudit a nebude ničit věci. Teď nic neničí. Nechci ho trápit, tak mi prosím poraďte kolikrát denně je třeba pejska venčit a zhruba v jakých intervalech. Děkuji I. Kučerová. (kuc.ive@seznam.cz)

Dobu by jste měli prodlužovat postupně, přesto by mělo být maximum tak 4-5 hodin, při delší době odloučení mohou mít (ale nemusí) i relativně klidní, vyrovnaní psi zejména psychické potíže. (mon)

Máme doma 8-týdenní štěně zlatého retrívra - psa. Byl živen v podstatě mléčnou stravou: tvaroh, mléko, jogurt, piškoty, ke konci i masová polévka. My jsme mu začli dávat granule Pro Plan a žere je a rád, k tomu pije vodu. Jenže: během dne je na zahradě, domů může kdykoliv, ale v noci je u dětí v pokoji, protože je malinkej a nastal problém. Máme ho vlastně 4. den, první noc doma hromádku neudělal, ale v noci na dnešek 2x, a to žral naposled v 8 večer, předtím okolo jedné. Měl hodně pohybu, i spal. Jde nám o to, že stolice je řídká - možná je to převozem, změnou stravy... - co tedy s tím a také jak ho naučit, aby to doma nedělal, aby chodil ven. Chtělo by to s ním chodit v noci třeba hodně často ven nebo třeba posunout jídlo? Prosím, poraďte! A také bych prosila o radu, jak ho nenásilně naučit chodit na vodítku. Díky. (zyvona@centrum.cz)

Ne každému psovi vyhovují vybrané granule. Je potřeba najít takovou značku granulí, které psovi „sednou“ a při které nebude trus řídký. Pokud je pes přes den venku a může si ulevit, kdy se mu zlíbí, sám od sebe během vámi zmiňovaných 4 dnů určitě nepřijde na to, že večer doma je pojednou situace jiná, že se to nesmí. To ho budete muset nejprve naučit. Musíte krmit dříve a pak psa bedlivě sledovat, kdy to na něj přijde - pak s ním rychle ven a pochválit. Je to pracné, ale vyplatí se to. Stejně tak jako jakákoliv další včasná výchova. 8-týdenní štěně (aby s vámi v budoucnu bezproblémově žilo) by se toho mělo asi včas naučit podstatně víc než vyvenčit a umět chodit na vodítku. (trejb)


...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Odběr štěněte

Kdy je nejvhodnější čas pro odběr štěnětě od feny? Poraďte prosím. (japol1@seznam.cz)

Chovatelský řád pro chov psů s průkazem původu uvádí nejnižší věk 8 týdnů stáří štěněte, ale možné jsou i výjimky. Pak už záleží na zralosti štěňat, v jaké jsou kondici, kdy byla očkovaná (tam by měl být odstup mezi očkováním a odběrem asi 10 dní) apod. (mon)
...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Otrava štěněte

Štěně bišonka mi snědlo list květiny (draceny), je apatické, nejeví zájem, málo pije a téměř nepřijimá potravu. Prosím poraďte co mám dělat. Děkuji. (liskova.zuza@centrum.cz)

Prakticky máte dvě možnosti. Vy jste si už zvolila - psát do fóra, připravit se o možnost včasné pomoci a teď už budete už jen čekat na výsledek této biologické „loterie“... (přežije, nepřežije, s jakými následky?) Výsledek v tuto chvíli už (na rozdíl od nás) možná znáte.
Rozumný majitel (potažmo ne příliš laciného psíka) by však v případě jakékoli otravy nebo jen podezření na ni (či jiného akutního stavu) zvolil jinou variantu - na nic by nečekal a okamžitě co nejrychleji upaloval k veterináři. Aby mu veterinář dal něco na vyvolání zvracení, případně další léky, které by následky otravy zmírnily. Včasným a dobře provedeným zásahem lze takříkajíc „vytáhnout psa hrobníkovi z lopaty“ třeba i u tak hrozných jedů jakým je kumarin. Naopak zanedbání i zdánlivě bezvýznamného přiotrávení, může založit na selhání vnitřních orgánů ve stáří.
Celkově mám poslední dobou pocit, že spousta lidí hledá v kritických situacích rady všude jinde, jen ne u veterináře. Určitě z obavy, že je to bude stát za onu radu peníze. Nakonec k němu stejně po velkých oklikách dojdou a pak se velmi diví, na kolik přijde léčení takto zanedbaného stavu. V horším případě, ještě předtím než dojdou k tomuto poznání, přijdou o prvního psa.
První kroky, jak postupovat při otravách jsou uvedeny v rubrice veterinář radí - otravy. nebo v části štěně doma/jedovaté rostliny     (trejb)
...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Rozštěp patra

Mám problém už v druhém vrhu se mi narodilo štěně francouzského buldočka s rozštíplým vrchním patrem. Štěně se snaží jíst, ale nepřibírá, ztrací na váze a nakonec pojde. Chci se tedy optat co se stím dá dělat. Může takovéhle štěně vůbec přežít? Děkuji za odpověď. (zlaato@seznam.cz)

Zodpovědný chovatel, by měl nechat po porodu zkontrolovat všechna štěňata veterinářem. A ta, která se narodila se závažnými vývojovými vadami neslučitelnými s dalším zdárným vývojem a růstem co nejdříve po narození utratit a nenechat je zbytečně se trápit. (Nařizuje to i chovatelským řád.) Myslím, že je to i tento případ. (joža)

Vzhledem k tomu, že už se to stalo podruhé, ptarně jde o dědičnou dispozici a pokud je mi známo, tak to nelze nijak léčit (děti s touto vadou podstupují náročnou operaci brzy po narození). Proto není vhodné ani zodpovědné odchovávat od této fenky štěňátka. Mírnějším opatřením je (pokud jste tak už neučinila) nejdříve zkusit vyměnit krycího psa. V dotazu totiž neuvádíte, což je docela zásadní, jestli jsou takto postižená štěňata po stejných rodičích. (mon)
...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Displazie 2

Před 3 dny začalo štěně retrívra napadat na pravou zadní nohu. Bylo to zničeho nic. Veterinář na něm nic neshledal. Na RTG kyčlí zatím nebyl je mu 5 měsíců. Je možné že by se displazie takhle náhle projevila během pár minut? (Lucie_Houdkova@seznam.cz)

O juvenilní panostitidě (zánětu okostice) se váš veterinář nezmínil? Ty příznaky by spíš odpovídaly tomuto onemocnění. Pes začne kulhat náhle, jako by se někde zranil a majitel to nezaregistroval. Příčin zánětu je mnoho. Kulhání se může projevit na předních i zadních končetinách. S dosažením dospělosti většinou samo odezní. Přesto by se mělo léčit a pes musí být držený v klidu - což u štěňat nebývá snadné. (mon)

Mám ročního bílého ovčáka a už dvakrát jsme léčili juvenilní panostitidu, která se projevila úplně přesně jak popisujete. Poprvé byl zánět velice silný a museli jsme na rentgen, který vyloučil jiná možná onemocnění. Po osmi týdnech se zánět opět zničeho nic objevil zase v jiné nožce, ale byl podstatně mírnější. Ze začátku je potřeba zachovávat klidový režim. U 10-měsíčního štěněte to bylo těžké, ale zvládli jsme to. (Hanyza)
...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Štěně žere výkaly 5

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nemá nějaké zkušenosti, jak odnaučit psa či štěně žrát své výkaly? Mám 4 měsíčního buldočka a ta strašně ráda s velkou chutí jí svá a cizí hovínka. Poraďte někdo prosím. (Kucerova.Petruse@seznam.cz)

Měl bych uvést nejspíš obecnou radu:
Dříve než pisatel položí otázku do fóra, bylo by vhodné, aby nejprve prolistoval fóra starší. Zda čirou náhodou se tam už stejný problém neřešil a není-li tam už vyhovující odpověď. Typicky v případech: „štěně žere výkaly“, „čůrá kaká v bytě“, „agresivní pes“, „stále štěká“, „pes ničí věci“ aj. Jednak by mu to patrně ušetřilo čas a také nelze očekávat od přispěvatelů ochotných poradit, že budou s nadšením donekonečna své rady opakovat. Znovu a znovu je opisovat. Navíc to navádí i k úvaze, zda tazatel, který jen pasivně čeká na odpověď bude schopen dostatečné důslednosti vůči sobě samému i vůči svému čtyřnohému příteli, tak aby potřebnou změnu výchovy prosadil a zvládl.

Ale zpět od mentorování ke štěňátku a jeho zlozvyku:
Pokud jsem se dobře díval, obdobný problém se řešil přinejmenším už ve fóru č.4, č.6, č.20, včetně odpovědí. Zkuste se inspirovat v těchto příspěvcích a až když se stejný způsob u vás neosvědčí, konkretizujte na čem to zadrhlo. (trejb)

zpět navýběr tématu

Dospělost

Kdy je pes dospělý? Chtěla bych vědět kdy už je fyzicky, psychycky ale i odkdy může být „nebezpečný“ harajícím fenám. Máme jorkšíra. (BajaKu@gmail.com)

Fenkám může být „nebezpečný“ už od 6. měsíce jeho věku. (mon)
...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Zmenšení oční štěrbiny

Dobrý den, nemáte prosím někdo zkušenosti s mozkovými problémy u relativně mladých psů? Máme sedmiletého irského teriéra, jedno oko se zmenšilo a zarudlo, veterinář řekl, že by to mohlo být v následku mozkové mrtvice, ale nic takového jsme u fenky nepozorovali. Děkuji. (Tori)
...co vy na to?

zpět navýběr tématu

Kousání věcí 2

Ahoj pejskaři prosím poraďte, mám 14-ti měsíční fenu zlatého retrívra, která má volný výběh na zahradě. Problém je, že ráda kouše od kabelů u vozíku, až po tůje, či vyvázané okurky. Prostě cokoliv, na co jsem předtím sáhl. Myslel jsem, že to přestane až bude mít druhé zuby, ale věci kouše stále dál. Vždy, když zjistím něco rozkousaného, tak ji zavolám k rozkousané věci a dostane vyhubováno a klackem na zadek, ale nepomáhá to. Dělá to pouze když je sama a ví, že to nesmí, protože když přijedu domů, už u branky poznám, že něco provedla, protože se ke mě plazí a to normálně (když má čisté svědomí) nedělá. Začal jsem jí dávat prázdné PET láhve aby kousala do nich, což ji baví, ale nestačí to a ani nevim nevim jestli je PET láhev vhodná hračka na kousání. Předem děkuji za radu. (rutilus@seznam.cz)

14-ti měsíční fenka či pes skoro jakéhokoli plemene bude kousat do čehokoli, co považuje za zpestření své nudy bez pánečka. Člověk může tak akorát vzteky vylítnout z kůže, a to je asi tak všechno, co se pro to dá udělat. Samozřejmě, že při Vašem příchodu se čokl bude tvářit provinile, ovšem to je pouze Vaše domněnka, po letech přátelství se psy vím zcela jistě, že to není provinilost, pouze psí dotaz, zda poškodil tu či onu věc tak, jak se od něj očekává. A teď vážně - neuděláte s tím zhola nic a už vůbec ne klackem. Jediná možnost je odstranit z dosahu psích zubů to, co má být zachováno a nahradit to něčím devastatovatelným, něčím, na čem si může posilovat lícní svalstvo a trénovat čelisti. Časem se každý pes dostane do věku, kdy „to bude mít s tlamou tak akorát“ a na Vaše ohmatané, či neohmatané předměty se bude dívat lhostejným psím pohledem. Je dobré mu tedy teď „nastražit“ nějaká lákadla, já to řešil větší hromádkou krásně srovnaných smrkových špalíků, už rozebírání mu činilo veliké zadostiučinění. Po příchodu domů jsem sice měl trochu práce, ale ráno opět bylo vše připraveno k použití. Sem tam jsem špalíky doplnil novým zbožím. Dnes, kdy jsem se svým posledním, dvou a půlletým psem celý den, ho nechám v dílně vybrat si u kamen dle libosti a vidím, jak ho ničitelský zájem opouští. Rozhodně však varuji před plastovými lahvemi, či hadry, jako předměty pro ničení, to může být pro psa smrtelně nebezpečné! Jeden z mých předešlých dobrmanů byl až do tří let obuvnický barbar, ani raději nebudu vzpomínat, ale najednou ze dne na den přestal. Boty ovšem kradl dál a nosil si je do boudy, ale nikdy pak žádnou nezničil. Návštěvy se velice bavily, když jim nosil jejich boty, pěkně po jedné, do vlastních rukou. Zachovejte klid, zkuste použít můj návod a jednoduše se snažte vydržet. Ono Vám stejně nic jiného nezbývá. Na psí přirozenost rány nefungují. (Tonny)

Máme devítiměsíčního dobrmánka, souhlasím, velmi dobrou zkušenost máme s kulatými polínky - na to si přišel náš Titusek sám, my jej pouze nechali (vše ostatní se musí vydržet - křeslo u čalouníka, další připraveno k odvozu a o hadrových věcech - jeho koberec, deka z Klinmamu - říkáme, že jim mění skupenství) Víte, důležité je, že ty pejsky máme! Minulý měsíc se nám ztratila Sisinka maltézáček, my ji nepřestáváme hledat, chybí nám všem i Tituskovi. (jana.radkovicova@gmail.com)

Vybrali jste si pracovní plemeno, tak se vůbec nedivte, že je fenka takto činorodá. Jiný majitel by se možná radoval - takoví psi se většinou dobře cvičí. V tomto věku by už měla procházet intenzivním výcvikem - tedy měla by být dostatečně zaměstnávaná, i kdyby jste ji neměli na práci, ale jen jako společníka. Pokud se tak nestane, bude si zaměstnání hledat sama - resp. si ho už našla. Někdy to v tomto věku dělají i psi dostatečně pracovně vytížení. Souvisí to s jejich psychickým vývojem a více či méně to čeká každého majitele mladého psa. Časem to zase odezní - většinou. Proto je vhodnější choulostivější porosty či cennější zařízení chránit (načas i uschovat), menší škody tolerujte nebo jí raději po dobu vaší nepřítomnosti umístěte do vhodného výběhu, kde by měla nachystané alespoň hračky k zábavě, které jí dávejte, jen když budete odcházet, aby jí byly vzácné a tím pro ni i více zajímavé. Pet láhve ke hraní určitě vhodné nejsou - fenka může z nudy kus užmoulat (nebo ucítí např. zbytky limonády uvnitř) a spolknout, což může mít s nepříjemné zdravotní následky. Jak je v příspěvku od „Tonyho“ uvedeno - zajímavé by pro fenku mohlo být dřevo v podobě „stavebnice“ ze špalíčků či vhodných větví (o které by se nemohla zranit), jedna z mých fenek byla nadšená ze zavěšeného kusu kůže, o který jsme se občas přetahovali (polínka kradla také) nebo jí můžete nabídnout také různé žvýkací kosti, sušené uši atp. Něco nachystejte tak, aby to hned objevila, něco jí můžete „nastražit“ na místa, kam chodí lumpačit. Můžete jí takto schovat třeba i misku s krmením, aby se zabavila jejím hledáním. Současně ji před odchodem z domu (odcházíte-li na delší dobu), alespoň trochu unavte nějakou činností - aportování, cviky poslušnosti, pachové práce. Zároveň trochu utišíte její touhu zkoumat (aport různých předmětů, hledání různých předmětů, přetahovaná s různými hračkami). Pokud po příchodu domů najdete nějaké zničené věci, tak svoji nespokojenost vyjádřete pouze slovně. To, v jakém stavu věci naleznete, záleží nejen na její povaze, ale i na tom, jak fenku vychováváte. Trest v podobě ran klackem nebude účinný, protože fenka nepochopí, proč jí takto způsobujete bolest - psi se tímto způsobem mezi sebou netrestají. Další rady najdete i ve fóru - už se zde něco podobného řešilo. (mon)


...co vy na to?

zpět navýběr tématu
[ ...starší témata ] - [ novější témata... ]
TOPlist